ماجرای تار عنكبوتي كه پيامبر را نجات داد
ما را حمایت کنید
 
۱ آذر , ۱۳۹۶
دسته بندی: اجتماعی, اسلامی, شخصیت ها, شگفتی ها, مطالب

ماجرای تار عنکبوتی که پیامبر را نجات داد

«غار ثور» بر بالای کوه ثور در سمت جنوب شرقی مسجدالحرام واقع شده است و محل مخفی شدن پیامبر (ص) در هنگام هجرت به مدینه بوده است.
غار ثور از سه کوه متصل به هم، شکل یافته است که در سومین آنها غار ثور واقع شده است و در منابع آمده است که نام این کوه «اطحل» بوده است. آورده اند که «ثور بن عبدالمناه» از اشراف قریش در آنجا زاده شده است[و به خاطر همین عده ای نام این کوه را برگرفته از نام «ثور بن عبدالمناه» می‌دانند.
در جایی دیگر آمده است که بلندی این کوه مانند شاخ‌های گاو است به این علت کوه را «ثور» یعنی «گاو» می‌خوانند.
شهرت این کوه به سبب غاری است که پیامبر (ص) در آغاز هجرتش از مکه به مدینه در «لیلهالمبیت» برای رهایی از دست مشرکان به آن پناه برد و سه شبانه روز در غار ثور، معجزه آسا اقامت گزید.
ماجرا از این قرار بود که پس از خروج پیامبر به سمت مدینه مشرکین که بار دیگر خود را شکست خورده و نقشه شان را نقش برآب می‌دیدند با سرعت به این طرف و آن طرف رفته و در کوهها و دره‌ها به جستجوی پیامبر (ص) پرداختند.
در پاره ای از روایات آمده است: در میان قریش مردی بود به نام «ابوکرز» در برخی روایات سراقه گفته شده او از قبیله خزاعه بوده و در شناختن رد پای افراد مهارتی بسزا داشت، به همین جهت چند نفر از مشرکین سراغ او رفتند و از وی خواستند تا رد پای رسول الله (ص) را بیابد ابوکرز اثر قدم‌های رسول الله (ص) را از در خانه آن حضرت نشان داد و به دنبال آن همچنان پیش رفت تا جائی که ابوبکر به آن حضرت ملحق شده بود. در این هنگام گفت: «در اینجا ابی قحافه (پدر ابوبکر) یا پسرش نیز به او ملحق شده! »
آنها به دنبال رد پاها همچنان تا در غار پیش آمدند، پیامبر و ابوبکر در غار ثور بودند و از شکافی که از آن وارد شده بودند بیابان و صحرا را می‌نگریستند، به فرمان خداوند متعال عنکبوتی بر در غار منزل کرده و تار تنیده بود و کبکهائی در آنجا تخم گذاشته بودند بترتیبی که هر کس این صحنه را می‌دید یقین می‌کرد سالها کسی از این شکاف عبور نکرده و داخل غار از وجود هر جنبنده ای خالی است.
ابوکرز که تا کنار شکاف غار رد پاها را دنبال کرده بود همانجا ایستاده و گفت: «محمد و رفیقش از اینجا نگذشته اند و داخل این غار هم نشده اند زیرا اگر درون آن رفته بودند این تارها پاره می‌شد و این تخم‌ها می‌شکست، دیگر نمی‌دانم؛ یا در اینجا به زمین فرورفته اند و یا به آسمان صعود کرده اند!» این شد که عده ای از مشرکین از مقابل غار بازگشته دوباره در بیابان در جستجوی رسول الله (ص) پراکنده شدند و عده ای دیگر در اطراف غار به جستجو پرداختند. در این هنگام ابوبکر ترسید و مضطرب شد و چنانچه خداوند متعال در سورهٔ توبه آیه ۳۹ فرموده است؛ رسول الله (ص) برای اطمینان خاطرش به او گفت: «لا تحزن ان الله معنا» یعنی: «محزون مباش بدرستیکه خداوند با ما و به همراه ما ست». (توبه/ ۳۹)
رسول خدا (ص) سه روز در غار ثور بود و در این مدت عدهٔ کمی از محل اختفای ایشان خبر داشتند و همان عده برای ایشان و ابوبکر غذا آورده و اخبار مکه را به اطلاع آن جناب می‌رساندند. یکی از ایشان حضرت علی (ع) بود. او هر روز به غار آمده و شتر و راهنمای راه به منظور هجرت به مدینه را نیز او تهیه فرمود.

 

 

 

درباره نویسنده: kingblack7313

i am a programmer php ,jquery,python, c++ , css , vb.net,visual basic 2006,html5

مشاهده تمامی پست های

پاسخ دهید