تاپ تو  

    بهترین مرجع تصویری کشور

دو نکته از وفات ابراهیم پسر پیامبر(ص)

بوسیله | اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۴ | بدون دیدگاه


دو نکته از وفات ابراهیم پسر پیامبر(ص)

ابراهیم فرزند رسول خدا در ۱۸ رجب سال دهم قمری از دنیا رفت. او که ثمره ازدواج پیامبر(ص) با ماریه قبطیه بود، کمتر از دوسال در دنیا زندگی کرد.

۱ -در مرگ عزیزانتان کفر نگویید:

امام صادق می فرماید: هنگامی که ابراهیم رحلت کرد، اشک از دیدگان پیامبر(ص) جاری شد و در آن حال فرمود: دیده می گرید و دل اندوهناک است، ولی چیزی که باعث خشم پروردگار گردد، نمی گوییم. سپس به فرزندش ابراهیم فرمود: ای ابراهیم! در مرگ تو ما اندوهگین هستیم.

برخی از صحابه پیامبر(ص) که شاهد حالت اندوه و گریه رسول خدا(ص) بودند، تعجب کرده و زبان به اعتراض گشودند و به آن حضرت عرض کردند: شما ما را از گریه بر مردگان نهی می نمودید، اکنون چگونه در سوگ فرزند خود اشک می ریزید؟ پیامبراکرم(ص) در پاسخ آنان فرمود: من هرگز نگفته ام که در مرگ عزیزان خود گریه نکنید، زیرا این احساسات نشانه دلسوزی و مهربانی و ترحم است و شخصی که دلش بر حال دیگران نسوزد، مورد رحمت الهی قرار نمی گیرد. من گفته ام که در مرگ عزیزان، شیون نکنید و سخنان کفرآمیز و یا سخنانی که بوی اعتراض می دهد نگویید و از شدت اندوه، لباس های خود را پاره ننمایید. امیرمؤمنان علی بن ابی طالب(ع) به دستور رسول اکرم(ص)، بدن ابراهیم را غسل داد و کفن نمود. آن گاه گروهی از اصحاب پیامبر(ص)، جنازه ابراهیم را تشییع کرده و در قبرستان بقیع به خاک سپردند.

۲ – مبارزه با خرافات:

… صدای همهمه مسلمانان به گوش می رسید. هرکسی چیزی می گفت. صدایی از دور دست می آمد که می گفت: می دانی خورشید نیز گرفت. این کسوف بخاطر فوت فرزند رسول خداست. پیامبر (ص)این گفتار و عقیده نادرست را مردود دانست و این کسوف را امری عادی و از آیات خداوند برشمرد. سنت رسول خدا همواره زدودن خرافات از جامعه اسلامی بود.

شما باید شما وارد شدید to post a comment.

کپی رایت برای تاپ تو